Вологість повітря вважається важливим параметром нормального мікроклімату. Якщо в житловому приміщенні вологість виходить за межі 45-65%, це може негативно вплинути на мешканців, предмети інтер’єру або навіть несучі конструкції будівлі.
Меблі, будматеріали та книги рекомендують зберігати при вологості 45-50%, тоді як кімнатні рослини треба додатково зволожувати, піднімаючи показник до 60%. Для визначення рівня вологи застосовують звичайні гігрометри, які можна знайти у будь-якому будівельному або господарському магазині. Крім того, багато сучасних домашніх метеостанцій та електронних годинників вміють міряти вологість. На окрему увагу заслуговують пристрої управління мікрокліматом, але про це пізніше.
Небезпека підвищеної вологості
Велика кількість вологи стає причиною зміни кольору шпалер, їх відклеювання та покриття цвіллю, псування дверей та інших дерев’яних поверхонь. Сирість здатна проникати всередину шафів та тумбочок, псуючи цінні документи, книги, шкіряні чоботи та пам’ятні фотографії. Речі з паперу, шкіри та дерева взагалі не переносять вологу, тому варто купити осушувач повітря якомога раніше, щоб попередити подібне.
Однак вологість паперу – ц ще не найстрашніше. Небезпека ховається у сирому повітрі, який стає раєм для грибка з цвіллю. Вони розмножуються, поширюючи свої спори з рекордною швидкістю, потрапляючи потім у людський організм крізь дихальні шляхи. Там вони стають причиною нежиті або алергічних реакцій або ж розносяться разом з потоком крові по організму, викликаючи загострення різних хронічних захворювань. Особливо складно переносять вологу астматики, перебування в подібних приміщеннях загрожує нападами задухи або кашлю.
Сирість несприятливо впливає на власників незміцнілого або слабкого імунітету, в першу чергу страждають маленькі дітки, а також їх бабусі з дідусями. У літніх людей через постійний контакт з сирими меблями, одягом або білизною може розвинутися ревматизм.
Серед найбільш поширених винуватців вогкості:
– вологий одяг, який сушать всередині приміщення;
– рослини, які потребують рясного поливу;
– протікання даху або підвалу;
– акваріум;
– погана вентиляція.
Детальніше варто зупинитися саме на останньому пункті, адже погана вентиляція може стати причиною виникнення задухи, що тільки додає дискомфорту. Це призводить до збільшення вуглекислого газу, що викликає втому, млявість, знижує увагу і здатність до концентрації у всіх мешканців квартири.
Саме тому так важливо дотримуватися вентиляційного та теплового балансу.