Оптоволокно — це одне з найефективніших середовищ передачі сигналу. Такий провідник характеризується високими показниками стійкості до завад, рівня безпеки, а також дальності та швидкості передачі. Завдяки цим особливостям оптичний кабель обирають для побудови ефективних мереж зв’язку. І складний монтаж не заважає віддавати перевагу саме ВОЛЗ лініям.
В статті розглянемо різновиди оптоволоконного кабелю, а також відмінності моделей за технічними параметрами.
Види оптичного кабелю за типом волокна
Оптичне волокно, яке лежить в основі кабелю для ВОЛЗ, може бути двох типів:
– одномодовим;
– мультимодовим.
Тож волокно Single Mode, яке використовується в кабелях, являє собою тоненьку нитку, діаметр котрої складає максимум 10 мкм. Такі кабелі можуть розповсюджувати сигнал на кілометри. Multi Mode волокно є товстішим у 5-6 разів. Такі моделі застосовуються для передачі сигналу на дистанції у декілька сотень метрів. Максимальна відстань не досягає кілометра.
Зараз найчастіше використовується кабель типу сінгл мод, бо він може передавати дані на дальні відстані. До того ж для такого оптоволоконного кабелю характерні менші показники загасання. Серед одномодових кабелів ВОЛЗ популярністю користуються такі моделі:
– для телекомунікацій — швидкі та недорогі G.652;
– для протяжних мереж та передачі великих обсягів даних — G.657 зі зміщеною дисперсією;
– для багатоканального зв’язку — G.655 зі зміщеною ненульовою дисперсією.
Як вибрати оптичний кабель за кількістю волокон
Від кількості волокон залежить ціна оптичного кабелю, але головне — його призначення. Річ у тім, що кількість волокон визначає кількість абонентів, розмір ділянки мережі, а також спосіб передачі сигналу у два напрямки: одночасно чи по черзі.
Тож для одного абонента виділяється:
– 1 волокно — для почергової передачі сигналу у 2 напрямки;
– 2 волокна — для одночасної передачі у дві сторони.
Тепер про розміри сегмента мережі ВОЛЗ. Окрім того, що треба виміряти необхідну кількість метрів кабелю, треба ще й створити запас по волокнах. Тож чим більший сегмент, тим більше волокон треба про запас: +50% — на магістральну ділянку, +20% — на розподільчу.
Порада: при виборі оптоволоконного кабелю враховуйте смугу пропускання, а також показники загасання сигналу — ці параметри впливають на якість передачі даних.
Типи кабелю ВОЛЗ за способом монтажу
За методом прокладання виділяють внутрішній та зовнішній волоконно оптичний кабель. Внутрішні моделі монтують в приміщеннях. Такі кабелі мають оболонку з ПВХ, яка додатково є малодимною та безгалогенною, якщо прокладається в місцях скупчення людей. Зовнішні кабелі прокладають на вулиці, а саме в ґрунті та під водою. Є підвісні кабелі для повітряного монтажу, тобто фіксації на стовпах та оборах. Такі моделі мають троси, які посилюють стійкість до механічних впливів. Також існують універсальні ВОЛЗ кабелі, які можна прокладати як в приміщенні, так і поза будівлями.